Naše kůže je největší „orgán“ těla, skrze své póry absorbuje většinu toho, co na ni dáme. Sem tam nějaká ta syntetika v červené rtěnce nám asi neuškodí, ale když to dáme vše dohromady: laky na nehty, parfémy s desítkami syntetických látek, krémy, tělová mléka, mycí gely, čistící prostředky, laky na vlasy…k tomu přidejme výrobně zpracované polotovary a máme tady hezkou hromádku syntetiky.

Záměrně říkám syntetiky, protože chemie neznamená něco špatného a dost často toto slovo vidím v tomto negativním smyslu používané. Chemie je celá příroda, člověka, vše můžeme přepsat do chemických vzorců.

Nevím jak vy, ale já v obchodech ani nejsem schopna etikety přečíst. Text je dost často tak malý, že to nepřečtu ani s brýlemi 😊 A spoléhat se na názvy typu přírodní opravdu nelze. Nejednou jsem narychlo potřebovala tělové mléko, sáhla jsem po láhvi s názvem přírodní, doma jsem si pročetla obsah, ale do přírodního složení to mělo daleko.

Parabeny a silikony jsou symbolem 80. let. Dnes víme, že bychom se jim měly vyhýbat. Částice parabenů v těle byly prokázány u žen s rakovinou a jsou spojovány (pro svoji schopnost podobenství lidským hormonům) s rakovinou prsu.

Ethylene Oxide je taková krásná karcinogenní látka, která se nikde moc neuvádí, ale existuje kolem nás, může se objevit jako vedlejší mezi-produkt, či řekněme nečistota, kterou na etiketě neuvidíme, používá se jako pesticid a na škůdce, v čistících prostředcích, v tabáku a může být i jako vedlejší složka v kosmetických produktech. Dávala bych si pozor na americké dovážené produkty, kde je legislativa mírnější.

Petrolatum je vlastně vazelína, které se nikdo asi nebojí, ale možná bychom měly být trochu obezřetné. Je z ropy a při výrobě mohou jako vedlejší produkty/nečistoty vznikat látky které jsou jednoznačně karcinogenní. Kosmetika by měla obsahovat velmi malé množství a nejvyšší kvality z hlediska čistoty, což v podstatě znamená vysoká rafinace. Já vazelínu používám pouze na čištění bot 😊 A v kosmetice nepřipadá v úvahu!

Silikony to jsou ty nádherné lesklé lokny a hedvábný pocit na kůži – ale je to podvod. Je to jen na chvíli. Dlouhodobě nás to okrádá o přirozenou krásu a možná i zdravotně ohrožuje. Jen si představme, že ty samé silikony se využívají v industriálních lepidlech apod… Jsou to známé toxiny zřejmě ovlivňující lidskou reprodukci.

A je mnoho dalších DEA, MEA, TEA…syntetických látek, které nalezneme v pěnících produktech, je to skupina sloučenin, které jsou, jak jinak též spojovány s rakovinou. A mohly bychom pokračovat. Já sama tomu všemu nerozumím, a odmítám studovat etikety v této míře. Nejlepší je najít si výrobce, které svoje produkty milují, jsou na ně hrdý a dělají vše proto, aby byly čisté, pak nemusíte nic studovat, protože jinak se dostanete do pozice, kdy budete řešit každou látku a někdy si můžete přečíst i něco, co třeba je zveličené a není to vůbec pravda.

Zdenka@pravajá

Pin It on Pinterest

Share This

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NOVINEK.
BUDETE JE MILOVAT!

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách

Poraďte se s expertem