Zácpa je poměrně bolestivá a velmi nepříjemná záležitost, která vede k mnoha dalším problémům. Například vstřebávání živin je závislé na pravidelném vyprazdňování. Dobře fungující trávící systém se vyprazdňuje i dvakrát denně, mnoho žen chodí běžně třeba jen jednou za 3 dny.  Ovšem čím delší dobu strava zůstává ve střevech, tím větší je riziko, že v nich dojde k infekci, zánětu, v horším případě k buněčným změnám – což je obzvlášť nebezpečné při vysoké konzumaci masa. Tedy špatné vyprazdňování, je nejenom nepříjemné, ale může vést k nedostatku živin, zánětům atd.

Nadýmání, bolesti, zácpa, ale i průjem jsou výsledkem špatného trávení, není to nic, co by se mělo dlouhodobě tolerovat. Může jít o alergickou reakci na nějakou surovinu nebo nedostatek trávících enzymů a mikroživin (vitaminy/minerály), či přemnožené bakterie nebo nedostatek tekutin a kvalitní vlákniny.

Jak tedy vyřešit zácpu?

Mnozí si myslím, že kdy přejdou na celozrnné pečivo, že se tím vyřeší zácpa, ale opak je pravdou. Zácpu může způsobovat jednak samotné množství pečiva, ať už je v jakékoli formě, nebo intolerance lepku, který někdo hůře tráví, nebo také nedostatek vhodné vlákniny.

Jsou různé druhy vlákniny, ta, která podporuje správné vyprazdňování, na sebe musí dobře nabalovat vodu. Vláknina v celozrnném pšeničném pečivu sem nepatří, mnohem efektivnější jsou třeba ovesné vločky a chia semínka. V Japonsku se používá třeba konjac/zmijovec, který je mimochodem i v našem Detoxu pro podporu pravidelné a bezproblémové funkce střev. Jen pro porovnání – vláknina z ovesného pečiva nabobtná s vodou jen 10x do své velikosti, vláknina ze zmijovce nabobtná až 100x do své velikosti.

Důležité je pak samozřejmě hodně pít!

Zdenka@pravaja.

Pin It on Pinterest

Share This

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NOVINEK.
BUDETE JE MILOVAT!

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách