Jako lidstvo jsme měli odnepaměti tendenci hledat spojení s něčím vyšším, než jsme my sami. Věřím, že spiritualita má mnoho podob – a nemusí nutně mít nic společného s něčím nadpozemským. Prosté spojení s přírodou či ukotvení ve vlastním těle často dělá zázraky. Připravila jsem si pro vás pět způsobů, jak vnést špetku magie do své každodennosti, nehledě na to, jak hektický se vás život může zdát.
1) Meditace
Tím nejprostším způsobem, jak najít pokoj sama v sobě, je meditace. Ačkoli se může jevit, že zavřít oči a sedět se zkříženýma nohama je hračka, většině lidem dělá toto prosté bytí problém, obzvláště v dnešní uspěchané době.
Meditace však vůbec nemusí být komplikovaná. Pro začátek bohatě stačí, když si najdete prostor, ve kterém nebudete alespoň na pět minut nikým rušeni. Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Vaše mysl se bude pravděpodobně toulat a přeskakovat od myšlenky k myšlence, nenechte se tím však rozhodit. Neposuzujte nic z toho, co se vám honí hlavou. Pouze se vědomě vraťte k vlastnímu dechu. Můžete také využít nespočet řízených meditací, které lze na internetu nalézt. Už po pár minutách denně budete pozorovat, jak jste klidnější, vyrovnanější a přítomnější.
2) Psaní deníku
Ačkoli osobně psaní deníku považuji za určitou formu meditace, zaslouží si svou zvláštní pozornost. Neznám nic, co by pomáhalo na přehlcenou mysl více, než to, čemu říkám Ranní stránky.
Jejich princip spočívá v tom vzít každé ráno okamžitě po probuzení do ruky tužku a papír a napsat tři stránky souvislého textu. Bez přemýšlení, bez stylizace, bez jakýchkoli tvůrčích ambicí – i kdyby to měly být tři stránky naříkání, že nemáte o čem psát, musíte se objednat k zubaři nebo dítě v noci špatně spalo. Důležité je jen psát. Ranní stránky fungují jako jakýsi odpadkový koš pro vše, co vás tíží a trápí, abyste uvolnili místo jasné mysli a kreativitě. Důležité je deníkové zápisy neposuzovat a nevracet se k nim alespoň několik následujících týdnů.
3) Spojení s přírodou
Příroda je mocná čarodějka a naším úkolem by nemělo být snažit se ji zkrotit a přemoci, ale naučit se žít v souladu s jejími rytmy a sílami. Ne všichni máme ten luxus každý den vyběhnout do lesa, ale zkuste využít každé možné příležitosti k tomu strávit čas v přírodě. Spojte se se živly. Vnímejte očistnou schopnost deště, sílu větru na kopci, žár ohně u táboráku, oporu půdy pod nohama. Dotýkejte se kůry stromů, obklopte se květinami, dýchejte, dívejte se na hvězdy, divte se. Potřebujete to vy i svět kolem nás.
4) Očistná koupel
Něco tak na první pohled obyčejného jako je horká koupel se může proměnit v dokonalý očistný rituál, pokud ji stanovíte takový záměr. Můžete si kolem zapálit pár svíček, pustit relaxační hudbu, použít epsomskou sůl a přidat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Geranium spojuje s ženskou stránkou a otevírá srdce, levandule ztišuje a uklidňuje, pačuli uzemňuje. Ponořte se do vody a představte si, jak voda rozpouští vše, čeho se chcete zbavit a co vám již neslouží. Někdy stačí málo k tomu cítit se jako znovuzrozená.
Po koupeli si můžete dopřát i některý z našich pleťových rituálů, které v Pravájá milujeme :)
5) Literatura
Ta správná kniha v ten správný moment dokáže člověku obrátit život vzhůru nohama a rozvzpomenout si na všechnu tu prastarou moudrost, kterou máme každá v sobě. Pohladí po duši a podpoří. Můžeme se k ní uchýlit ve chvílích, kdy se necítíme nejlépe nebo prahneme po rozšíření obzorů.
Nabídka ženské a spirituální literatury je dnes v našich knihkupectvích poměrně široká. Podělím se s vámi alespoň o ty mé nejmilejší a nejlepší knihy, které jsem kdy četla.
Clarissa Pinkola Estés – Ženy, které běhaly s vlky
Terezie Dubinová – Kořeny ženské spirituality
Amanda Yates Garcia – Zasvěcená
Sabine Groth – Cesta hrdinky
Sophie Bashford – Cesta bohyně
Lilia Khousnoutdinova a Kateřina Kramolišová – Novodobé ženské rituály
Miranda Gray – Cyklická žena
Káťa @Pravájá