S přibližujícím se létem všechny z nás toužíme po zdravé, zářivé, hladké pokožce, která políbená sluncem vypadá ještě o něco lépe. S tím přichází množství otázek. Jak se o pleť v létě správně starat? Mohu kosmetiku Pravájá kombinovat s SPF krémem? A co make-up?
Než začneme spoléhat čistě jen na ochranný faktor v kosmetice, obraťme se sami k sobě. Buňky ve zdravé pokožce mají delší životnost a mnohem lépe se obnovují. Proto je na místě zeptat se sami sebe – Co mohu udělat pro svou pokožku, aby byla zdravá a krásná.
To nejdůležitější se děje uvnitř našeho těla. Přeci jen, kůže je naším největším orgánem. Kvalitní a pestrá strava nám poskytne potřebné živiny. Naše pokožka ocení potraviny bohaté na minerály, především zinek. Dále vitamíny A, B, C a E. Důležité jsou i zdravé tuky – zejména omega-3 mastné kyseliny.
Zvýšená konzumace ovoce, zeleniny a doplňků stravy týden před dovolenou samozřejmě nezajistí to, že se budete moci celý den vystavovat slunci na pláži a kůže si s tím nějak poradí. 😊 Zdravá a krásná pokožka je záležitostí dlouhodobé péče. Vše, co našemu tělu dopřejeme, se nám dříve či později vrátí.
Dalším krokem k podpoře zdravé pokožky je živinově bohatá kosmetická péče. Některé plody jako třeba brusinky a černý rybíz údajně vykazují velmi mírnou SPF ochranu. Čím bohatší pleťovou péči používáme, tím více podporujeme přirozenou obranyschopnost. Černý rybíz je v naší Obnově Krásy, koncentrovaně v Intenzivní Revitalizaci a brusinky jsou na prvním místě v Nočním Hyacintu.
Rozhodně se nevyplatí kombinovat přírodní kosmetiku s chemickými opalujícími krémy. Většinou bývají plné silikonů, které se s přírodními složkami moc nesnesou. Konvenční opalující přípravky jsou navíc plné látek, které škodí nejen našemu tělu, ale i životnímu prostředí. Mimo silikonů jde třeba o parabeny, nanočástice, hliník nebo chemické filtry. U frekventovaných bazénu a pláží si můžeme všimnout toho, jak na hladině plavou mastné fleky právě z přemíry chemie v opalovacích produktech. Už jsem se dokonce setkala s místy, kde jsou opalovací krémy přímo zakázané.
Vhodné jsou tedy přírodní opalovací krémy s minerálními filtry. Pravájá opalovací produkty ve své nabídce nemá, ale na trhu kvalitní přírodní produkty jsou, stačí trochu zapátrat a zaměřit se na jejich složení. Jsou bezpečné, protože fungují čistě mechanicky – na pokožce vytváří slabou vrstvu, která sluneční paprsky odráží. Nejčastěji se jedná o oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Je však třeba počítat s tím, že se hůře roztírají a zanechávají na pokožce bílý film – ten právě zaručuje danou ochranu proti UV záření. Pokud se budeme snažit jej rozetřít do ztracena, snižujeme tak i SPF přípravku. Výrobci předpokládají, že bude krém aplikován v tloušťce dvou miligramů na centimetr čtvereční. Podle průzkumů však většina lidí aplikuje ani ne polovinu tohoto množství. O polovinu se pak tedy snižuje i SPF faktor.
Pokud vám záleží na SPF ochraně a plánujete nosit make-up, vhodné je sáhnout přímo po make-upu s SPF faktorem a vynechat na pleti samotný opalovací krém. Pleť pak nebude zatížena několika kosmetickými vrstvami a bude moci volně dýchat. Báječně poslouží Krémový make-up BAIMS s SPF 30. Má tužší konzistenci, ale báječně se nanáší navlhčenou houbičkou nebo v kombinaci s kapkou oleje.
Slunce nám je obrovským pomocníkem. Dodává nám vitaminy, zlepšuje náladu a vše se s ním zdá barevnější a veselejší. Není třeba se jej bát – dává život všemu kolem nás. Je však třeba k němu přistupovat vědomě a s vystavováním se slunci zacházet citlivě a vnímavě. To je tou nejúčinnější ochranou.
Káťa@Pravájá