Naše dubnová žena má náš velký obdiv. Péče o dítě je poměrně náročná legrace, Hanka Kadlecová ji ovšem povýšila na vyšší úroveň, když s mužem adoptovali Martínka s ojedinělou nemocí Ichtyóza. A jakoby toho nebylo málo na bedra jedné ženy, k tomu všemu se jí podařilo založit charitativní projekt Spolek Ichtyóza pro podporu rodičů, kterým se narodilo dítě s touto nemocí a nemohou si dovolit léčbu.
Hanko, už je to pár let, co jste si prošla byrokratické a zřejmě i emocionální útrapy spojené s adopcí. Skočit oběma nohama do výchovného procesu ale též nemůže být lehké. Co Vás v prvotní fázi zaskočilo nejvíc?
Nepocítili jsme žádné velké byrokratické útrapy, ale je pravda, že adopční (osvojitelský) proces vyžaduje spousty úkonů: psychotesty, sociální šetření, hromada dotazníků, rodičovská příprava a hlavně čekání na den D, který na rozdíl od porodu nevíte dopředu, kdy přijde. Nejhorší byla doba, když jsme v rámci rodičovských příprav potkali Martínka v dětském domově a nemohli jsme si ho hned vzít domů. Trvalo to 2 měsíce, než nám ho dali. Takto to běžně nechodí, nevybíráte si dítě v domově. Měli jsme zažádáno o malé zdravé miminko, ale setkání s tehdy 2letým Martínkem bylo pro nás prostě osudové. Nemohu přesněji přiblížit ty pocity a tu chvíli, kdy víte, že jste jedno tělo a jedna duše… Na první pohled bylo vidět, že je Martínek nějak nemocný, ale to nebyla ta první myšlenka, první bylo, co můžeme udělat proto, aby byl náš :-) Martínek se rovnou i zeptal,“ Chceš být moje máma?“ Ale nejvíce mne zaskočila moje vlastní naivita :-) , kdy jsem všem kolem říkala, jak vše s dětmi jde, jak je to jen otázka návyku… a postupně zjišťovala, co jsem to říkala za hlouposti :-) Každá maminka mi jistě dá za pravdu, že je to mazec, totální kolaps a změna stávajícího života :-) a každá budoucí maminka si právě říká, každý to máme jaké si to uděláme :-)
Řekněte nám něco o svém charitativním projektu Spolek Ichtyóza.
Jak jsem již zmínila výše, při setkání s Martínkem jsme slovo Ichtyóza slyšeli poprvé, začali jsme shánět všemožné informace a zjistili, že jich v ČR moc není. Prvotní nápad byl vytvořit internetové stránky se základními informacemi o této nemoci a hlavně zkušenostmi ostatních nemocných, které budou sloužit pro rodiče, kteří se ocitnou ve stejné situaci. Později jsme si všimli jaký ohromný vliv u Martínka mají určité krémy, a tak jsme vysadili veškeré dosavadní krémy a začali zkoušet nové. Najednou jsme viděli ten rozdíl, prstíky už nebyly tak srostlé, ruce se začaly více hýbat, vlasy začaly být pod nánosy kůže vidět…. a nám docházelo čím dál více, že nezáleží nejen na péči, ale stejnou měrou i na druhu používaných krémů. A tak nás napadlo před více než 2 lety oslovit své kamarády a známé a vytvořit tehdy 9 dětem z komunity nemocných vánoční balíčky. Nápad se ujal a hned na první akci se zapojilo tolik lidí, že každému dítěti jsme posílali hezké balíčky a pak následovaly jarní balíčky, další vánoční… Mezitím jsme uskutečnili 1.oficiální sraz nemocných Ichtyózou, kde jsme zajistili odborné přednášky a vzorky krémů na zkoušení, navíc program pro děti, aby si ten den užily a nemusely myslet na své zdraví :-) A tak vznikl Spolek Ichtyóza, nezisková organizace s transparentním účtem – všichni kdo mi pomáhají, dělají vše bez nároku na honorář stejně jako my :-).
Náročný život si vyžaduje hodně živin. Jaký je Váš názor na stravu a doplňování živin?
Ano, to je pravda. Zprvu jsem na toto moc nehleděla a zadělávala jsem si tím na pěkné zdravotní komplikace, únavu, časté virozy, zápal plic, nervozita… V současné době několik měsíců pravidelně zobu :-) Hektickou 30+, Vitamin C i Detox a musím říci, že jsem unešená. Prvně jsem se “prala” s myšlenkou dávat do sebe “chemické” prášky (chemické – myslím formu zpracování), ale kde dneska chcete vzít přírodní v takové dávce, aby to prostě mělo ten efekt. Vždyť dnes už nemůžeme ani říci, že je přírodní a nechemické jablko ze zahrady. Od té doby co beru extra živiny, jsem několikrát přemohla počínající virozu max. dávkami vitaminu C a pozoruji další pozitivní změny. Co se týče stravy jsem vegetariánka, z 90% jsem vysadila lepek a laktózu ze svého jídelníčku a snažím se jíst stravou tzn. Raw till 4. Tzn. jedno teplé veganské jídlo denně a jinak saláty, freshe, smoothie, chia pudinky, raw dezerty… Když peču tak bezlepkově a z rostlinného mléka, sladíme kokosovým cukrem nebo medem, ale určité nešvary si vzít nenenchám, a to Espresso a Parmezán, no vlastně hřeším i sladkostmi :-)
V rámci charity řešíte především zdroje pro péči o další děti. Některé příběhy Vás určitě ovlivňují, jak nakládáte s emocionálním břemenem této činnosti?
My sami s manželem jsme si v životě prošli určitými emocionálnimi břemeny, na které by pár řádek nestačilo :-) Myslím, že nic se v životě neděje náhodou, určitě špatné věci, které se nám dějí odtajní pravý důvod a smysl třeba až za pár let a odtajní ho jen těm, co chtějí poznat… Věřím, že máme svůj život všichni ve svých rukou. Ráda používám spojení, že jsme režiséři svého života. Nejen náš příběh, ale i příběhy dalších rodin si můžete pročíst na www.ichtyoza.cz Ano, jsou to emoční příběhy, ale nejde o to vzbudit smutek, ale naopak vděčnost a pokoru. Kolikrát se trápíme hloupostmi a přitom o nic nejde, záleží vždy na každém z nás, jak k tomu přistoupíme. Můžu se trápit tím, že syn je nemocný, a nebo můžu říci, že i přes to je možnost vést plnohodnotný život a učit to i syna. A my už téměř 3 roky takto žijeme :-) Martínek se nestydí a kamkoliv přijde se představí a rovnou řekne, že má ichtyózu, ale že není čeho se bát, není to přenosné, jen se musí mazat :-), a to bych Vám nepřála vidět, čím si občas musí díky své nemoci projít a samozřejmě nejen on, ale i všichi ostatní, ale neučíme ho se litovat, ale přijmout se a vítězit nad tím. Myslím, že se nám to v Martínkově případě daří a ichtyozu jako překážku my ani on rozhodně nebereme. A když pak máte možnost děti a lidi s ichtyozou poznat osobně, zjistíte, že když jim bylo ve zdraví ubráno, tak v lidskosti jim bylo naopak mnohem více přidáno. Jsou to úžasňáci :-), nepotřebují lítost, ale pochopení a podporu.
Vaříte ráda? Jaké jídlo připravujete své rodině nejraději?
Vaření mi nevadí, ale upřímně řečeno velice často hřeším na to, že můj manžel vaří úžasně a rád. Takže já vařím minimálně. Ale nejčastěji ráda vařím lehkou italskou kuchyni v mém podání bezmasou, takže např. špagety aglio oglio nebo těstoviny s rajčatovou passatou, bazalkou a parmezánem a též milujeme pečené brambory s grilovanou zeleninou :-)
Máte čas udržovat se ve formě nebo je to něco, co spíš plánujete, protože na konci každého dne vždy zjistíte, že už nezbývá čas?
Měla jsem různá “sportovní” a “cvičící” období každopádně s rolí matky to šlo stranou… Nyní opět začínám, 30. rok je pro mne v mnoha věcech takový restart, začínám regenerovat nejen své tělo, ale i ducha. Čím dál tím více si uvědomuji vděčnost svému tělu :-) Snažím se pravidelně 1x týdně chodit na K2 Hiking, začala jsem teprve po Novém roce, ale moc mě to baví. Je to cvičení, při kterém nedokážu myslet na nic jiného – jen tady a teď.
Děkujeme, Hanko, fandíme Vám, ať se daří.
PS. PraváJá darovala všem dětem z Hančinýho projektu vitamin C v dávkách na 6 měsíců.