Naše dubnová žena má náš velký obdiv. Péče o dítě je poměrně náročná legrace, Hanka Kadlecová ji ovšem povýšila na vyšší úroveň, když s mužem adoptovali Martínka s ojedinělou nemocí Ichtyóza. A jakoby toho nebylo málo na bedra jedné ženy, k tomu všemu se jí podařilo založit charitativní projekt Spolek Ichtyóza pro podporu rodičů, kterým se narodilo dítě s touto nemocí a nemohou si dovolit léčbu.

Hanko, už je to pár let, co jste si prošla byrokratické a zřejmě i emocionální útrapy spojené s adopcí. Skočit oběma nohama do výchovného procesu ale též nemůže být lehké. Co Vás v prvotní fázi zaskočilo nejvíc?  

Nepocítili jsme žádné velké byrokratické útrapy, ale je pravda, že adopční (osvojitelský) proces vyžaduje spousty úkonů: psychotesty, sociální šetření, hromada dotazníků, rodičovská příprava a hlavně čekání na den D, který na rozdíl od porodu nevíte dopředu, kdy přijde. Nejhorší byla doba, když jsme  v rámci rodičovských příprav potkali Martínka v dětském domově a nemohli jsme si ho hned vzít domů. Trvalo to 2 měsíce, než nám ho dali. Takto to běžně nechodí, nevybíráte si dítě v domově. Měli jsme zažádáno o malé zdravé miminko, ale setkání s tehdy 2letým Martínkem bylo pro nás prostě osudové. Nemohu přesněji přiblížit ty pocity a tu chvíli, kdy víte, že jste jedno tělo a jedna duše… Na první pohled bylo vidět, že je Martínek nějak nemocný, ale to nebyla ta první myšlenka, první bylo, co můžeme udělat proto, aby byl náš :-) Martínek se rovnou i zeptal,“ Chceš být moje máma?“ Ale nejvíce mne zaskočila moje vlastní naivita :-) , kdy jsem všem kolem říkala, jak vše s dětmi jde, jak je to jen otázka návyku… a postupně zjišťovala, co jsem to říkala za hlouposti :-) Každá maminka mi jistě dá za pravdu, že je to mazec, totální kolaps a změna stávajícího života :-) a každá budoucí maminka si právě říká, každý to máme jaké si to uděláme :-)

Řekněte nám něco o svém charitativním projektu Spolek Ichtyóza. 

Jak jsem již zmínila výše, při setkání s Martínkem jsme slovo Ichtyóza slyšeli poprvé, začali jsme shánět všemožné informace a zjistili, že jich v ČR moc není. Prvotní nápad byl vytvořit internetové stránky se základními informacemi o této nemoci a hlavně zkušenostmi ostatních nemocných, které budou sloužit pro rodiče, kteří se ocitnou ve stejné situaci. Později jsme si všimli jaký ohromný vliv u Martínka mají určité krémy, a tak jsme vysadili veškeré dosavadní krémy a začali zkoušet nové. Najednou jsme viděli ten rozdíl, prstíky už nebyly tak srostlé, ruce se začaly více hýbat, vlasy začaly být pod nánosy kůže vidět…. a nám docházelo čím dál více, že nezáleží nejen na péči, ale stejnou měrou i na druhu používaných krémů. A tak nás napadlo před více než 2 lety oslovit své kamarády a známé a vytvořit tehdy 9 dětem z komunity nemocných vánoční balíčky. Nápad se ujal a hned na první akci se zapojilo tolik lidí, že každému dítěti jsme posílali hezké balíčky a pak následovaly jarní balíčky, další vánoční… Mezitím jsme uskutečnili 1.oficiální sraz nemocných Ichtyózou, kde jsme zajistili odborné přednášky a vzorky krémů na zkoušení, navíc program pro děti, aby si ten den užily a nemusely myslet na své zdraví :-) A tak vznikl Spolek Ichtyóza, nezisková organizace s transparentním účtem – všichni kdo mi pomáhají, dělají vše bez nároku na honorář stejně jako my :-).

 

 

Náročný život si vyžaduje hodně živin. Jaký je Váš názor na stravu a doplňování živin?

Ano, to je pravda. Zprvu jsem na toto moc nehleděla a zadělávala jsem si tím na pěkné zdravotní komplikace, únavu, časté virozy, zápal plic, nervozita… V současné době několik měsíců pravidelně zobu :-) Hektickou 30+, Vitamin C i Detox a musím říci, že jsem unešená. Prvně jsem se “prala” s myšlenkou dávat do sebe “chemické” prášky (chemické – myslím formu zpracování), ale kde dneska chcete vzít přírodní v takové dávce, aby to prostě mělo ten efekt. Vždyť dnes už nemůžeme ani říci, že je přírodní a nechemické jablko ze zahrady. Od té doby co beru extra živiny, jsem několikrát přemohla počínající virozu max. dávkami vitaminu C a pozoruji další pozitivní změny. Co se týče stravy jsem vegetariánka, z 90% jsem vysadila lepek a laktózu ze svého jídelníčku a snažím se jíst stravou tzn. Raw till 4. Tzn. jedno teplé veganské jídlo denně a jinak saláty, freshe, smoothie, chia pudinky, raw dezerty… Když peču tak bezlepkově a z rostlinného mléka, sladíme kokosovým cukrem nebo medem, ale určité nešvary si vzít nenenchám, a to Espresso a Parmezán, no vlastně hřeším i sladkostmi :-)

Hanka se svým můžem Marianem

 

V rámci charity řešíte především zdroje pro péči o další děti. Některé příběhy Vás určitě ovlivňují, jak nakládáte s emocionálním břemenem této činnosti?

My sami s manželem jsme si v životě prošli určitými emocionálnimi břemeny, na které by pár řádek nestačilo :-)  Myslím, že nic se v životě neděje náhodou, určitě špatné věci, které se nám dějí odtajní pravý důvod a smysl třeba až za pár let a odtajní ho jen těm, co chtějí poznat… Věřím, že máme svůj život všichni ve svých rukou. Ráda používám spojení, že jsme režiséři svého života. Nejen náš příběh, ale i příběhy dalších rodin si můžete pročíst na www.ichtyoza.cz Ano, jsou to emoční příběhy, ale nejde o to vzbudit smutek, ale naopak vděčnost a pokoru. Kolikrát se trápíme hloupostmi a přitom o nic nejde, záleží vždy na každém z nás, jak k tomu přistoupíme. Můžu se trápit tím, že syn je nemocný, a nebo můžu říci, že i přes to je možnost vést plnohodnotný život a učit to i syna. A my už téměř 3 roky takto žijeme :-) Martínek se nestydí a kamkoliv přijde se představí a rovnou řekne, že má ichtyózu, ale že není čeho se bát, není to přenosné, jen se musí mazat :-), a to bych Vám nepřála vidět, čím si občas musí díky své nemoci projít a samozřejmě nejen on, ale i všichi ostatní, ale neučíme ho se litovat, ale přijmout se a vítězit nad tím. Myslím, že se nám to v Martínkově případě daří a ichtyozu jako překážku my ani on rozhodně nebereme. A když pak máte možnost děti a lidi s ichtyozou poznat osobně, zjistíte, že když jim bylo ve zdraví ubráno, tak v lidskosti jim bylo naopak mnohem více přidáno. Jsou to úžasňáci :-), nepotřebují lítost, ale pochopení a podporu.

 

 

Vaříte ráda? Jaké jídlo připravujete své rodině nejraději?

Vaření mi nevadí, ale upřímně řečeno velice často hřeším na to, že můj manžel vaří úžasně a rád. Takže já vařím minimálně. Ale nejčastěji ráda vařím lehkou italskou kuchyni v mém podání bezmasou, takže např. špagety aglio oglio nebo těstoviny s  rajčatovou passatou, bazalkou a parmezánem a též milujeme pečené brambory s grilovanou zeleninou :-)

Máte čas udržovat se ve formě nebo je to něco, co spíš plánujete, protože na konci každého dne vždy zjistíte, že už nezbývá čas? 

Měla jsem různá “sportovní” a “cvičící” období každopádně s rolí matky to šlo stranou… Nyní opět začínám, 30. rok je pro mne v mnoha věcech takový restart, začínám regenerovat nejen své tělo, ale i ducha. Čím dál tím více si uvědomuji vděčnost svému tělu :-) Snažím se pravidelně 1x týdně chodit na K2 Hiking, začala jsem teprve po Novém roce, ale moc mě to baví. Je to cvičení, při kterém nedokážu myslet na nic jiného – jen tady a teď.

 

 

Děkujeme, Hanko, fandíme Vám, ať se daří.

PS. PraváJá darovala všem dětem z Hančinýho projektu vitamin C v dávkách na 6 měsíců.

Pin It on Pinterest

Share This

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NOVINEK.
BUDETE JE MILOVAT!

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách