Měsíček patří plným právem k nejoblíbenějším bylinám našich končin. Bez jeho zlatavých květů se neobejde žádná přírodní domácí lékárna, jeho účinky jsou považovány za téměř zázračné. Nepatřil však k nejvýznamnějším léčivkám vždy.

 

Původ a historie

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednoletá bylina, vysoká 30-50 cm. Je jednou z nejstarších kultivovaných rostlin, vědomě se pěstovat začal už kolem roku 1200 v Anglii v klášterních zahradách, odkud se dostal ze Středomoří. Někteří botanici však tvrdí, že jeho původ sahá až do Egypta.

Byl nazýván šafránem chudých – původně byl totiž využíván jako koření a přísada do polévek a dušených pokrmů, fungoval také jako potravinářské barvivo. Jeho léčivých schopností si naši předkové všimli až o něco později.

 

Tradice a mytologie

V mnoha kulturách je měsíček symbolem slunce, ohně a prosperity. V Indii byl tradičně zahrnut do svatebních kytic jako symbol vášně, kreativity a plodnosti pro nový pár. V Mexiku se často pěstuje poblíž dveří do domu, aby přitáhnul bohatství a dobrou energii. Kdysi lidem předpovídal i počasí – říkalo se, že pokud ráno najdeme květ měsíčku zavřený, bude pršet.

Váže se k němu spousta příběhů. Jeden z nich vypráví o zlatovlasém děvčátku jménem Mary-Gold, které trávilo veškerý svůj čas pozorováním slunce. Jednoho dne však Mary-Gold zmizela a nikdo ji víckrát nespatřil. V místě, na kterém sedávala, vyrostla malá květina podobná slunci. Její přátelé tvrdili, že to byla právě Mary-Gold proměněná v rostlinu. Odtud pramení jeden z anglických názvů pro měsíček – marigold.

 

Sběr a využití

Květy měsíčku se sbírají v době plného rozkvětu, nejlépe v červenci a srpnu, ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Mohou se buď sušit při nízkých teplotách nebo macerovat v oleji – měsíček v našem Napravujícím koncentrátu je macerovaný v oleji slunečnicovém. Okvětní lístky obsahují vysoké množství vitamínu C a karotenoidy, které jsou zásadní pro kvalitu naší pokožky

Kolem roku 1800 si lékaři všimli, že měsíček ve formě obkladu dokáže zastavit krvácení, čehož následně hojně využívali při léčení raněných během občanských válek. Je také významným přírodním antibiotikem a ve formě nálevu dokáže ulevit od bolesti krku či dásní.

V kosmetice se používá hlavně pro své regenerační účinky, což je důvod, proč jsme jej jako surovinu zahrnuli i do naší Obnovy krásy. Měsíček zklidňuje podrážděnou pokožku, zvláčňuje a vyživuje. Působí jako antioxidant a poradit si dokáže i s akné a dalšími kožními problémy. Hojí kůži namáhanou sluncem a ulevuje od svědění po štípnutí hmyzem.

 

 

Káťa@Pravájá

Pin It on Pinterest

Share This

můj rituál...
ODBĚR MAGAZÍNU A NOVINEK PRAVÁJÁ

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách

Poraďte se s expertem