Pocházím z rodiny masožroutů. Maso se pravidelně jedlo třikrát denně. Když jste dali před tátu bezmasý pokrm, nebylo to pro něj úplné jídlo. K snídani šunka, párky, slanina. Ve škole k obědu nebylo moc vegetariánského jídla na výběr. Když už, tak to byl salát, který určitě nenabízel potřebné živiny. No a doma k večeři samozřejmě opět maso.
„Je přeci moc zdravé, to potřebuješ. Po mase vyrosteš, budeš mít sílu a svaly.“ Ano, souhlasím, že člověku maso může prospívat. Napomohlo v minulosti růstu mozku a dalo za vzniku současného moudrého člověka. Jenže dřív nejedli maso každý den, někdy ani každý týden. Dnešní svět jde ale do extrému. My jako lidé sníme 230 miliónů tun zvířat ročně, dvakrát tolik co před 30 lety. Spousta lidí jede na kvantitu a ne na kvalitu. Maso navíc ztrácí díky velkochovům svou kvalitu na živinách.
Miluji chuť masa! Jirnice, tlačenka, tatarák, škvarková pomazánka – i to vše jsou pro mne lahůdky. Když jsem se přestěhovala do Velké Británie, odhalil se mi zcela nový svět stravování. Je to ostrov, takže se často stravují rybami, ale maso mají pouze tak dvakrát až třikrát do týdne. To mě inspirovalo. Ale v té době jsem si vůbec nedokázala představit život jako vegetarián. Nicméně jsem si rostlinnou kuchyni oblíbila. Nejen, že si můžete pokaždé pochutnat díky pestrosti nabídky potravin, ale i se pak člověk necítí těžce a má pak více energie po zbytek dne.
V Londýně jsem se první rok doma učila vařit vegetariánské pokrmy. Občas jsem zařadila nějakou rybu a na maso zašla jednou za čas do restaurace. Ale vzhledem k tomu, že jsem milovník zvířat a snažím se žít ekologicky, pořád mi v hlavně běhaly myšlenky o těch chůďátkách v klecích a jak znečišťuji planetu. Chov zvířat vyžaduje velká množství vody a krmiva. Navíc zvířata vylučují metan a jiné skleníkové plyny a produkují spoustu fyzického odpadu. Dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou, že bych to bez masa zvládla. Nakonec mě přesvědčilo několik ošklivých videí z velkochovů, jak se k nim tamní pracovníci chovají a jaké jsou tam pro ně šílené podmínky. Až jsem si řekla dost…
Vegetariánství samozřejmě není zdravé, pokud svůj jídelníček postavíte na rohlíku a hranolkách. Proto je občas riziko u dospívajících, kteří nemají vyváženou stravu a jen z jejich předchozích jídel vynechají maso.
Díky soustředěnosti vegetariánů na dostatek vlákniny a živin, studie potvrzují, že mají nižší výskyt srdečně cévních onemocnění, diabetu, hypertenze, některých druhů rakoviny a obezity. Zkrátka je to o kvalitě a vyváženosti stravy. Na to občas masojedlíci zapomínají.
Já už jsem rok velmi spokojený vegetarián. Důležité je k tomu sám dospět jako k životní filosofii a ne jako k povinné dietě.
Johanka @pravaja