Věřím v to, že naše těla jsou vytvořena k tomu, aby se dokázala sama uzdravovat, jakmile jim k tomu dáme příležitost a porozumíme, co skutečně potřebují. Když se řízneme do prstu, rána se zacelí sama, pokud nenarušíme hojivý proces. Důležité je postupně odstraňovat z naší cesty to, co neslouží našemu zdraví. A touto filozofii se nese i ájurvéda.
Ájurvéda je jedním z nejstarších systémů zdraví, který byl dokonce uznán Světovou zdravotnickou organizací za účinný medicínský směr. Vznikla již před 5000 lety ve starověké Indii. Slovo „ájurvéda“ se dá doslovně přeložit jako věda o životě. Zaměřuje se na vybalancování mysli a těla, protože obojí je v nás neodmyslitelně propojeno. Západní medicína léčí každou část těla odděleně, kdežto ájurvéda vytváří spojení mezi naším fyzickým a psychickým stavem a nabízí holistické způsoby, jak vše navrátit k harmonii. Jedná se o systém velmi komplexní, ráda bych však nastínila alespoň jeho základní podstatu.
Tři dóši
Základním kamenem ájurvédy je individualita. Všichni jsme jedinečné lidské bytosti s odlišnou kombinací tří dóš (základních energií): Váta, Pitta a Kapha.
Dle ájurvédy je celé univerzum sestaveno z energií pěti elementů – éter, vzduch, oheň, voda a země. Váta, pitta a kapha jsou kombinací těchto pěti živlů, které se odráží ve všem kolem nás. Ve fyzickém těle, váta je energie pohybu, pitta značí energii trávení a kapha označuje energii, která formuje tělesnou strukturu. V každém z nás jsou zastoupené všechny tři tyto energie, vždy však v odlišných poměrech. Většinou jedna z nich převládá a ta je pro nás dominantní.
Váta
Váta je jemná energie spojená se vším, co se hýbe. Je kombinací éteru a vzduchu. Vládne dechu, mrkání, pohybům svalů a tkání, srdečnímu pulsu a veškerému pohybu našich buněk. Lidé s touto konstitucí jsou většinou velmi štíhlí a pružní. Rychle se pohybují i přemýšlejí, což může vést ke krátké paměti a nepozornosti. Velmi často se jim mění chuť k jídlu. Pokud je váta v rovnováze, vyznačuje se kreativitou, nadšením a flexibilitou. Váta v nerovnováze přináší stres, strach, nespavost a problémy se zažíváním.
Pitta
Pitta je kombinací vody a ohně a spojuje se s metabolickým systémem. Řídí zažívání, vstřebávání živin, metabolismus a tělesnou teplotu. Lidé s touto konstitucí mají chuť k životu a jsou hladoví po nových informacích a úspěchu a jsou velmi orientování na detail. Většinou jsou středního vzrůstu a mají problémy s horkostí. Pokud je pitta v rovnováze, vyznačuje se porozuměním, inteligencí a dravou energií. V nerovnováze se objevuje jako vztek, kritičnost, přehnaná soutěživost, nenávist a žárlivost.
Kapha
Kapha je kombinací země a vody a je energií všeho, co formuje tělesnou strukturu. Je zásobárnou vody pro všechny části těla, je mazivem pro klouby, hydratací pro pleť a symbolizuje tělesnou imunitu. Lidé s touto tělesnou konstitucí bývají mohutní, s chladnými končetinami a mají obtíže shodit nadbytečná kila. Jsou klidní, a stabilní. Vybalancovaná kapha se projevuje láskou, fyzickou i duševní sílou, štědrostí, mírností a odpuštěním. V nerozvováze se kapha vyznačuje chamtivostí, žárlivostí, nezdravou přilnavostí, nadváhou a sklonem k depresím.
Jak aplikovat ájurvédu do každodenního života?
- Vnímejte výživu jako lék. Ájurvéda klade na výživu silný důraz. Strava je jedním ze zásadních pilířů této starodávné moudrosti – učí nás vnímat jídlo v hlubších souvislostech. Obecně se doporučuje celistvá rostlinná strava se třemi hlavními jídly denně. Každá dóša má potraviny, které se pro ni hodí více a které méně. Prozkoumejte je a zjistěte, co vám nejlépe vyhovuje.
- Ájurvédská očista těla. Čistota je důležitou součástí ájurvedského životního stylu. Velmi se dbá na pečlivé sprchování vlažnou vodou, správné vyprazdňování, čištění zubů s bylinnými pastami či prášky a využívání škrabky na jazyk. Prospěšné jsou také čaje z ájurvédských bylin nebo olejové masáže.
- Pracujte se svými dóšami. Ve chvíli, kdy zjistíte, jaká je vše ájurvédská konstituce, pokuste se aplikovat malé kroky, které zmírní jakoukoli disharmonii. Pomoci můžou změny ve výživě, jóga, půsty, vytvoření ájurvédských rituálů a masáže.
- Zjistěte, co funguje pro vás. Vytvořte si vlastní rituály. Ne všechno rezonuje s každým a je to tak naprosto v pořádku.
Ne vždycky je to další superpotravina, kterou naše tělo potřebuje. Někdy je třeba naopak od všeho ubrat. Důležité je se to naučit nacítit. Neexistuje jediné řešení, které bude sedět všem. Stejně tak rostlinná strava, kterou ájurvéda propaguje, nemusí být tou správnou cestou pro každého. Někomu může trvat spoustu času, než se znovu naladí a moudrost svého vlastního těla a pozná, co skutečně potřebuje k uzdravení. Vše, co zkonzumujeme, ať už fyzicky či mentálně, má energetický vliv na naše tělo a mění to celou naši bytost. Naše tělo a fyzické zdraví odráží náš vnitřní stav bytí.
Ať už se rozhodneme věnovat se studiu ájurvédy a aplikovat ji do našich životů nebo je naše cesta jiná, je klíčové si uvědomit, že péče o sebe sama je prvním krokem k tomu, abychom mohli sdílet své jedinečné dary se světem. Starat se o své zdraví znamená stát se tou nejvyšší verzí sebe sama.
Káťa@Pravájá