Hyacint je surovinou vzácnou a v přírodní kosmetice nepříliš obvyklou. My jsme si jej však zamilovaly. Nese se třemi našimi novými produkty z Magické kolekce – tělovým olejem, parfémem a nočním sérem. Představme si tuto nádhernou květinu o něco blíže.

 

Původ a mytologie

Hyacint získal své jméno z řečtiny, které v doslovném překladu znamená „květina deště“. Při jeho pěstování to však může být trochu matoucí – hyacint nemá moc rád přílišné zalévání. Jedná se o cibulovitou rostlinu známou svými zářivými barvami v tónech fialové a růžové, která svým brzkým rozkvětem oslavuje příchod jara. Pokud jde o jeho symboliku, hyacint představuje stálost, upřímnost a klid mysli.

Váže se k němu romantická legenda o Hyakinthovi, který byl proslulý svou krásou a o jeho přízeň soupeřili dva bohové – bůh slunce Apollon a bůh západního větru Zefyros. Hyakinthos si zvolil za přítele Apollóna, čímž urazil Zefyra a ten Hyakintha ze žárlivosti zabil. Z jeho krve poté vyrostla nová květina, kterou Apollón pojmenoval jako hyacint.

 

Zpracování a vůně

Hyacint byl po několik století pěstován výhradně jako okrasná rostlina. Když byl během 16. století dovezen z Turecka do Nizozemska a Francie, začal se využívat v parfumérském průmyslu. Jedná se o surovinu velmi vzácnou, což se pochopitelně odráží i na její ceně. V minulosti se vyvažovala zlatem. Na výrobu pouhého jednoho litru esenciálního oleje je potřeba 6 tun okvětních lístků hyacintu. V přírodní kosmetice se na něj u nás vztahují přísné regulace, proto se používá s jistou opatrností. Surovina je to však natolik výrazná, že stačí pouhých pár kapek a výsledná směs získá nenapodobitelnou intenzivně květinovou vůni.

Vůně hyacintu je jiskřivá jako jaro samo, jedná se o jednu z nejopojnějších vůní zahrady, která je velmi snadno rozpoznatelná. V parfumérství se využívá zejména pro tvorbu sofistikovaných středních tónů a báječně se mísí například s neroli, bergamotem, růží nebo ylang-ylang. Jeho aroma se mění v závislosti na době květu – vůně plně rozvinutých květů je plnější, sladší a hlubší, před rozkvětem jsou zas tóny hyacintu vzdušnější a zelenější. Pro svou intenzitu vůně se v kosmetice využívá zejména Hyacinthus orientalis.

 

Využití

Hyacint má blahodárné účinky na kožní problémy, jako jsou akné či zarudnutí pokožky. Z aromaterapeutického hlediska jeho vůně zklidňuje a působí báječně proti stresu a vyčerpání, což je jeden z důvodů, proč je hyacint podstatnou surovinou v našich produktech z Magické kolekce – olejový parfém Omamný závoj je jako procházka rozkvetlou zahradou a tělový olej Dotek Hyacintu se zas může stát součástí vašeho dokonalého večerního rituálu, v němž se zahalíte do opojné vůně, která je pohlazením pro tělo i mysl.

Pin It on Pinterest

Share This

MŮJ RITUÁL
odběr magazínu a novinek Pravájá

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách

Poraďte se s expertem