Sebepéče je nezbytná pro naše fyzické i duševní zdraví, přesto se jí často vzdáváme jako první, když jsme v časovém tlaku. Bez dostatečné pozornosti k sobě samotné však chřadneme my, naše vztahy i práce. Ačkoli si můžeme myslet přesný opak, chvíle, kdy jsme nejméně schopné věnovat čas péči o sebe, jsou momenty, kdy to potřebujeme ze všeho nejvíce.
1) Začněte se svými potřebami
Sebepéče je často mylně chápána jako rozmazlování a hýčkání sebe sama. Ve skutečnosti jde však ve své podstatě o naplnění vlastních lidských potřeb. Tím může být potřeba odpočinku a ticha, potřeba stability, touha po spojení a intimitě a mnoho dalších. Než se pustíte do jakékoli aktivity spojené se sebepéčí, zeptejte se upřímně sebe sama: Co v životě teď potřebuju ze všeho nejvíc?
Nejen že se o sebe tímto budete starat skutečně do hloubky, ale je to také mnohem efektivnější. Místo věnování času náhodným aktivitám se zaměříte na to, co je pro vás v tento moment skutečně důležité a naplníte přesně tu nádobu, která je zrovna vyprázdněná.
2) Naplánujte si to
Nedostatek času je jedním z nejčastějších důvodů, proč sebepéči nezahrnujeme do svého života na každodenní bázi. Dovolte si tento čas vytvořit. Možná se to lehce řekne a hůře koná, ale jistou cestou k vytvoření času sama pro sebe je si jej naplánovat. Najděte si místo v diáři a naplánujte si schůzku sama se sebou. A co je nejdůležitější – pak se toho držte.
Se svým plánovaním je třeba zůstat nohama na zemi. Pokud jediné, co v nejbližších dnech v kalendáři vidíte, je desetiminutová mezera, využijte ji. Vše se bude odvíjet od vašich momentálních potřeb, ale sebepéče může znamenat prostě jen zavřít oči a deset minut zhluboka dýchat.
3) Určete si priority
Když máme pocit, že nemáme čas udělat něco důležitého, je to často proto, že naše priority nejsou v souladu s našimi potřebami. Vše, co děláme se svým časem, je věcí volby. Někdy máme pocit, že něco zkrátka udělat musíme a nejede přes to vlak, ale ve skutečnosti se jen můžeme bát stanovit si hranice a říkat druhým „ne“.
V momentě, kdy si čas sama pro sebe stanovíte jako prioritu, můžete se setkat s odporem druhých. To může být emočně náročné. Obzvláště pokud jste zvyklá upřednostňovat potřeby druhých nad svými vlastními. Je však nutné si uvědomit, že sebepéče není sobecká a rozhodně by neměla být považována za nedosažitelný luxus. Když si stanovíte půl hodinu sama pro sebe, svět kolem vás se nezboří. A až se do něj vrátíte, budete v něm mnohem odpočatější, zdravější a silnější.
4) Vytvořte si rituály
I takové čištění zubů je určitou formou sebepéče. A jistě jej ráno nevynecháváte, jen protože zrovna nemáte čas. Ideálním způsobem k zahrnutí sebepéče do svého každodenního života je vytvoření rituálů. Může se jednat o vytvoření rituálů v péči o pleť, psaní deníku nebo příprava zdravé snídaně. Prakticky vše, co k tomu potřebujeme, je vstát ráno o 20 minut dřív. A vypěstovat si z daných aktivit návyk. Ten se stane vaší tak moc přirozenou součástí, že vás ani nenapadne se o něj připravit.
5) Méně znamená více
Stejně jako cvičení, meditace či učení se novým dovednostem, i čas sám pro sebe je mnohem efektivnější, když se mu věnujete méně a často, nežli ve velkých časových úsecích jednou za čas. Praktikování aktů sebepéče, které trvají 10-15 minut denně pomůže mnohem více, než dvě hodiny v kuse jednou za měsíc.
Kromě již zmíněného dechového cvičení, jiné časově nenáročné aktivity jsou například meditace, krátké jógové sekvence, psaní deníku, tanec, vychutnání šálku čaje, pleťová masáž, horká koupel či krátká procházka. Nebo zkrátka jen vyhraněný čas k tomu nedělat vůbec nic. 😊
Káťa@Pravájá
Stručné, výstižné, ověřené životem:-).