Zlatavý prášek, který je nedílnou součástí mnoha kari směsí, známe z našich pokrmů snad všichni. Jeho síla však sahá daleko za dveře našich kuchyní. Účinky kurkumy jsou natolik blahodárné, že se stala zásadní surovinou dvou našich olejových sér.

Původ a historie

 

Kurkuma je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (curcuma longa), velmi podobnému oddenkům zázvoru nebo kosatce. Za jejími kořeny se musíme ohlédnout téměř 6000 let do minulosti, do védské kultury v Indii, kde je hojně používána v kulinářství jako koření a barvivo. Její význam je však i náboženský a léčitelský. V kolébce svého původu byla nazývána těmi nejvznešenějšími názvy – posvátná, požehnaná, radostná, ta která vítězí, božský dar.

Z Indie se postupně rozšiřovala do dalších zemí, od Číny, přes východní a západní Afriku, až po Evropu. V roce 1280 ji Marco Polo zmiňoval ve svých spisech, kde žasl nad jejími vlastnostmi, které přirovnával k šafránu. Snad i odtud pochází její další název – indický šafrán. Do evropských kuchyní si svou cestu však vytvářela poměrně dlouho. První zmínka o kurkumě v kuchařce byla až v roce 1747, v knize The Art of Cookery od Hannah Glasse.

 

Účinky pro zdraví

 

Je již mnoha studiemi podloženo, že kurkuma je velmi mocný prostředek přírodní medicíny a v posledních letech se stala moderní superpotravinou. O její moci však východní kultury vědí již několik tisíc let. Patří k jedněm ze základních pilířů ájurvédské medicíny, kde se používá již od nepaměti a je považována za malý zázrak. V dnešních dnech je možné najít jej nejen v jeho přirozené podobě kořenu či prášku, ale také v kapslích, olejích a pastách nebo jako součást různých čajových směsí. Kurkuma působí protizánětlivě, pomáhá nastartovat imunitní systém, detoxikuje tělo, napomáhá hojení ran a působí i jako prevence proti nachlazení. Vyživuje všechny naše tkáně a má regenerační a čistící účinky podobné, jako náš česnek.

Z aromaterapeutického hlediska kurkuma podporuje dobrou náladu, zmírňuje stres a povzbuzuje činnost nervového systému.

 

Kurkuma a krása

 

V Indii se kurkuma již od pradávna používá jako součást svatebních tradicí. Nevěsta a ženich se ráno před obřadem potírají čerstvou kurkumovou pastou, která má za účel přinést krásu a zdraví.

Pro své protizánětlivé účinky je kurkuma vhodná k péči o problematickou pokožku, buď jako součást čistících pleťových masek nebo olejových sér. Hloubkově ji čistí a navrací přirozený jas, pomáhá unavené pleti, hojí drobné jizvičky po akné. Jelikož je silným antioxidantem, chrání pleťové buňky a pomáhá proti jemným vráskám. Vzhledem k tomu, že je kůže naším největším orgánem, zařadit tento přírodní poklad do své péče pleti jedině prospěje.

V Pravájá je kurkuma zásadní součástí čistícího pleťového séra Městský Detox, které společně se šalvějí a hřebíčkem hloubkově čistí a revitalizuje pokožku a vytváří na pleti hřejivý, rostlinný štít.

Pro citlivější pleť je vhodný náš Napravující Koncentrát, který kromě kurkumy obsahuje měsíček. Směs pokožku hojí, regeneruje a zanechává ji vyživenou a zklidněnou.

 

 

Káťa@Pravájá

 

Pin It on Pinterest

Share This

můj rituál...
ODBĚR MAGAZÍNU A NOVINEK PRAVÁJÁ

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách

Poraďte se s expertem