Červená řepa je živinový poklad a chytré maminky ji vždy nějak zakomponují do jídelníčku svých dětí. Vím, jde o výraznou chuť, o to je důležitější ji dětem servírovat od malička.

Ale ať už ji celou upečete v troubě, nebo z ní uděláte polévku, či ji přidáte do smoothie nebo nějakého zeleninového mixu jako přílohu, či jen do salátů… je to absolutní jednička ze všech úhlů, nízký obsah tuku, napěchovaná vitaminy a minerály, obzvlášť antioxidanty. U nás roste dobře, vyzkoušejte ji, možná Vám zprvu nebude chutnat, ale nevzdávejte to, my ji dnes jíme pravidelně i syrovou v salátech, a také jsme si ji v tomto stavu zprvu nedovedli představit. K těm lepším chutím se člověk dopracuje :-)

A teď k tomu dortu. Tím nás překvapila Terezka z našeho týmu. Zprvu jsme si mysleli, že si z nás dělá legraci, když máme všude tu řepu, ale ono to chutná božsky. Co víc dodat, prostě to zkuste a uvidíte.

Recept

1-3 červené řepy dle velikosti, cca 300g

2 vejce

80ml slunečnicového nebo ořechového oleje na pečení

80g cukru, sice se píše nerafinovaného, ale je to úplně jedno, má to bohužel pořád stejný efekt-zvýšení hladiny cukru v krvi, doporučujeme Xylitol, který tento efekt nemá, ale je to dražší varianta

150g špaldové mouky celozrnné

2 lžičky kypřícího prášku bez fosfátů

špetka soli

6-7 lžic kakaa, cca 30-40g

70g vlašských ořechů

70g kloudné čokolády

70g sušených brusinek, nebo višní…

Na polevu:

4 lžíce kokosového oleje, 50g

2 lžíce javorového sirupu, 20ml

2 lžíce kakaa + na poprášení

Červenou řepu uvařte do měkka, po vychladnutí oloupejte a mixérem přeměňte na pyré, přimíchejte vejce, olej a cukr. Mouku smíchejte s kypřícím práškem, solí a kakaem a přidejte k pyré. Vše důkladně promíchejte, můžete robotem. Na konec lehce zamíchejte ořechy, čokoládové kousky a brusinky. Do vymazané formy vylijte těsto a nechte péct 45-50 minut při 180 stupních C, v horkovzdušné při 160.

Připravte si polevu, v hrnečku rozpusťte olej, odstavte a metličkou zapracujte sirup a kakao, pomalu nalijte na zchladlý koláč a poprašte kakaem.

Dobrou chuť přeje Zdenka a Terezka@pravaja

Pin It on Pinterest

Share This

můj rituál...
ODBĚR MAGAZÍNU A NOVINEK PRAVÁJÁ

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách

Poraďte se s expertem