Projížděli jste někdy sociální sítě, plni radosti a nadšení, a pak vás najednou přemohl náhlý záchvěv frustrace a otrávení ze všeho, co tam vidíte? Sociální média dokážou být úžasným místem pro nalezení inspirace, motivace a zábavy, ale někdy už je toho zkrátka příliš.

Když přijde řeč na zdraví, krásu a wellness, člověk má kolikrát pocit, že se to všude jen hemží všelijakými kouči, bloggery, terapeuty a jinými lidmi, kteří vám radí, jak žít svůj život lépe. Někdy to je báječné, někdy to však může být naprosto vyčerpávající. Můžeme se cítit přehlceni natolik, že nakonec zabředneme v bludném kruhu nicnedělání. Může to být z důvodu, že nevíme, odkud vlastně začít, nebo se nám zdá příliš obtížné a nereálné zahrnout vše do našeho každodenního života.

Sama mluvím ze své zkušenosti. Jsem citlivá umělecká duše, která se od mala potýká s různými problémy týkajícími se psychiky, energie či sebevědomí, což nejde moc ruku v ruce s mým perfekcionismem. Často jsem se točila v bludných kruzích náhlé motivace a následného vyhoření. Kladla jsem toho na svá bedra až příliš, chtěla jsem vždy změnit všechno najednou, abych následně začala zase od nuly, protože jsem u ničeho dlouho nevydržela.

Postupem času jsem si ale uvědomila důležitou věc – ačkoli jsou stovky způsobů, jak zlepšit svůj život, neznamená to, že sama na sebe musím aplikovat všechny, abych dosáhla vytyčeného cíle. Wellness nemusí být vyčerpávající a plné odříkání. Klíčem je osvojit si drobné změny které vedou k velkým výsledkům.

 

Stanovte si jednu věc, kterou chcete změnit

 

Jedno staré přísloví praví: Pokud to není rozbité, neopravuj to. V tomhle případě to platí dvojnásobně. Představte si, že posloucháte podcast, ve kterém jistá wellness bloggerka mluví o tom, jak být zdravější, krásnější, šťastnější a spokojenější a vyjmenuje deset věcí, které vám změní život. Neznamená to však, že těchto deset věcí dává smysl právě tomu vašemu životu.

Když nasloucháme radám od někoho, koho obdivujeme, automaticky si myslíme že vše, co řekne, musí být správné. Pokud máte pocit, že chcete do svého života zahrnout pravidelnou meditaci a vnímat život vědoměji, zaměřte se jen na to. Nemusíte vedle toho ihned začít chodit na pět dní v týdnu do fitka, jíst vegansky, psát si každé ráno deník nebo navštěvovat ženské kruhy, jen protože to někdo řekl. Zaměřte se jen na to, co je pro vás v danou chvíli prioritou.

Samozřejmě, spousta z toho se může prolínat. A možná se v budoucnu budete chtít věnovat zas něčemu jinému. Ale pokud se snažíme změnit vše najednou a od základů překopat náš každodenní režim, je mnohem náročnější u toho vydržet, co může vést k přehlcení. Je důležité si stanovit svůj hlavní cíl a toho se držet.

 

Vytyčte si udržitelné cíle

 

Dalším dobrým způsobem jak dosáhnout svých cílů v oblasti zdraví a wellness je stanovit si udržitelné cíle. Pokud například chceme více cvičit, je nejlepší začít po malých krůčcích. Už se mi stalo mockrát, že jsem si našla Youtube kanál nějaké fitness bloggerky, byla jsem celá nadšená a motivovaná, nakoupila si komplet nové sportovní oblečení a začala cvičit každý den několik. Po několika dnech mé tělo vyhlásilo stávku a já byla zklamaná z dalšího svého selhání.

Jsou lidé, co skutečně cvičí každý den, milují být v pohybu a dělá jim to dobře. Ale za tím se schovávají roky tréninku. Nikdo nemůže čekat, že vstane z gauče a přes noc se stane maratonským běžcem. Chtít od sebe příliš mnoho v krátké době není dobré jak pro psychiku, tak pro fyzické zdraví.

Začněte malými krůčky. I svižná procházka dvakrát či třikrát týdně se počítá. Objevte pohyb, který si zamilujete a pomalu se v něm zdokonalujte.

 

Mějte na paměti, že wellness je subjektivní

 

Existují vědecky podložené způsoby, které mají vliv na náš život – jako například to, že přestat kouřit zlepší naše zdraví nebo to, že omezení fast foodu a dalšího nezdravého jídla výrazně ovlivní, jak se cítíme. Obecně vzato však zdraví a wellness bude vypadat u každého člověka trochu jinak. Je velmi důležité si to neustále připomínat, protože jen tak se vyhneme pasti srovnávání se s druhými. Většinou moc dobře víme, co nám dělá dobře a co funguje přesně pro nás. Pak ale vidíme někoho druhého, který dělá něco jiného a skvělého a najednou máme pocit, že naše cesta není dost dobrá. Nikdo však není stejný a to je na životě krásné.

 

Moje definice zdraví, krásy a spokojenosti se bude zřejmě dost lišit od té vaší. Já jsem šťastná v klidu, tichu a pohodě, kdežto někdo jiný je šťastný, když muže celý den strávit mezi lidmi. Já miluju tanec, procházky v přírodě a zvedání těžkých vah a někdo jiný si zase plnými doušky užívá kolektivní sporty nebo běh. Já vnímám psaní a malování jako formu meditace, vás by to možná k smrti nudilo.

Ano, existují konkrétní rady, jak zlepšit své zdraví a pohodu, ale to, jakým způsobem je zakomponujeme do svých životů se bude lišit člověk od člověka, a je to tak naprosto v pořádku. Co funguje pro vás, nebude možná fungovat pro někoho jiného. Možná jste už v minulosti zkusili něco, co navrhoval jistá expert v oboru a absolutně vám to nevyhovovalo. I to je v pořádku. V momentě, kdy do svého života vneseme změny, které fungují nám samotným, dosáhli jsme toho, čeho jsme chtěli.

 

Wellness nemusí být komplikované ani obtížné. Jakýkoli drobný krok k tomu stát se lepší verzí sebe sama, ať už po stránce fyzické, duševní, emoční nebo spirituální, je krokem kupředu. Nenechte se pohltit enormností všeho, co byste pro sebe měli dělat.

Nedovolte, aby vás drobná zaškobrtnutí na vaší cestě donutila se na celou cestu vykašlat.

 

Káťa@Pravájá

Pin It on Pinterest

Share This

můj rituál...
ODBĚR MAGAZÍNU A NOVINEK PRAVÁJÁ

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách

Poraďte se s expertem