Černý rybíz, latinsky Ribes Nigrum, je středně vysoký ovocný keř, který je svým výskytem typický pro střední a severní Evropu. V našich končinách je využíván jako léčivá rostlina prakticky od středověku. V Americe bylo však po dlouhou dobu považováno doslova za zakázané ovoce. Jeho pěstování bylo po více než půl století v USA zapovězeno, jelikož se tamní úřady domnívaly, že se jeho prostřednictvím rozšiřuje druh plísně ohrožující dřevařský průmysl.

Naše podmínky mu svědčí a velice hojně se vyskytuje v českých zahradách. Jedná se o naši lokální superpotravinu – čerstvé plody posilují přirozenou obranyschopnost organismu. Černý rybíz totiž obsahuje čtyřikrát více vitamínu C, než pomeranče, čehož bylo hojně využíváno britským vojskem během 2. světové války, kdy byl do Anglie zakázán dovoz citrusů. Černý rybíz se tehdy stal jedním z nejdůležitějších zdrojů vitamínů. Pro své blahodárné účinky a podmanivou vůni je černý rybíz využíván i v kosmetice.

 

Černý rybíz a vůně

parfumérství se rybízový olej získává extrakcí listů a pupenů. Do vonných směsí vnáší nezaměnitelný, hluboký, zemitý tón s jemným nádechem sladkosti, která připomíná alkoholický likér. Získaná vonná surovina je velmi luxusní, temně zelená a hutná a práce s ní nás vrací k samotným kořenům přírody a podstatě parfumerského řemesla. Dokáže významně doplnit vonnou paletu o přírodní ovocnou notu, která je velmi vzácná. Ovocných tónů totiž čistě přírodní cestou destilace nelze vytvořit mnoho a většinou se jedná zejména o citrusy. Černý rybíz je tedy v přírodním parfumérství skutečným pokladem.

Nádherně se mísí s růží, pačuli a kadidlem, je tedy významnou ingrediencí výraznějších parfémů s nádechem jistého mystična.

 

Černý rybíz a péče o pleť

Olej z černého rybízu využívaný v pečující kosmetice se získává studeným lisováním semínek plodů. Je bohatý na důležité mastné kyseliny, které udržují pokožku hydratovanou, pružnou a mladistvou a obnovuje přirozenou ochrannou vrstvu pleti. Je také významným antioxidantem a zdrojem vitaminu C, díky čemuž probouzí unavenou pleť k životu. Je také vhodný k péči o problematickou a ekzematickou pokožku.

Naše rybízová Intenzivní revitalizace je mou nejmilejší součástí mého ranního rituálu péče o pleť. Obzvláště během dnů, když mám pocit, že je má pokožka mdlá a potřebovala by trochu šťávy, rybízek ji okamžitě rozjasní. Zároveň je velmi jemný, takže se výtečně hodí i k péči o citlivé oční okolí a je ideální volbou pro ty, kteří nemají rádi příliš těžké, hutné oleje. Rybíz se nádherně vstřebává a vyživí pleť bez pocitu mastnoty. Námi využívaný rybízový olej je v té nejlepší, organické kvalitě a trvalo velmi dlouho, než jsme objevily ten, za kterým stojíme natolik, že se o něj podělíme s vámi.

 

 

Káťa@Pravájá

Pin It on Pinterest

Share This

můj rituál...
ODBĚR MAGAZÍNU A NOVINEK PRAVÁJÁ

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách

Poraďte se s expertem