Alergie a intolerance jsou stále četnější, dietologové dokonce mluví o jakési epidemii. Starší generace říkají, že vyhýbat se lepku je moderní. Dříve se to prý neřešilo a nějak se žilo. Ano, nějak se žilo. Zřejmě ale jde o více faktorů, jednak je kolem nás více chemie, ať už v produktech, v potravě či ovzduší. Naopak naše strava je chudší, obsahuje méně živin, které tělo potřebuje pro regeneraci a likvidaci chemikálií.

Alergie jsou různé, ale také jejich intenzita se liší od člověka k člověku, jinými slovy je to velmi individuální. Dost často slýcháme, jak maminky řeší, že dítě má několikadenní zácpu. Většinou stačí vypustit obiloviny, které tělo vysušují. I ty celozrnné! Vláknina z obilovin neobsahuje vlákninu, která na sebe dostatečně nabaluje vodu. Takže jakmile má dítě pečivo a různé koláče ráno, něco ke svačině a případně i večer, je velmi lehké dostat se do situace, kdy trpí zácpou. Dítě, které má následně špatnou mikroflóru, může mít oslabenou imunitu a už si zadělává na alergie a různé intolerance.

Alergie nemusí být jen na látky v potravě, ale i na externí podněty v ovzduší, materiály atd. Tělo většinou reaguje obdobně, spouští histamin, následují záněty a točí se to dokola. Někdy o případné alergii ani netušíme, protože se může jednat o mírné reakce, které se zhorší až v pozdějším věku, a mnohdy nepříjemné příznaky tak nějak akceptujeme.

Naše schopnost adaptovat se a získat odolnost vůči některým látkám je tedy značně závislá na stavu střev, tam vše začíná. Měli bychom o ně proto pečovat. Vskutku nejde jen o reakci na pečivo či mléko, ale i reakci na pyl, plíseň atd. Pokud máme malé děti, tak můžeme hodně zachránit už v této době, kdy se na budoucí alergie a intolerance zakládá. Pokud jsme již dospělí, tak se musíme trochu víc snažit pečovat o střeva a vybírat si stravovací styl, který je pro nás vhodný.

U dětí je bezpochyby důležité kojení, dnešní kojící formule již v malém množství obsahují vhodné bakterie, ale kojení je prostě nenahraditelné. Když se kojit nemůže, je potřeba zvážit extra bakterie v rámci kvalitních doplňků. Přílišná hygiena též není ideální. Tím neříkáme nechat děti dávat ručičky do infekčního materiálu, ale rozhodně je nechat lézt venku po zemi, nebát se přebalit je třeba jenom na koberci, kde jsou i domácí zvířata apod. Trochu špíny je posílí. Děti potřebují postupně budovat odolnost.

Celkově je vhodné hlídat si, aby naše střeva měla dostatek již zmiňovaných tolik potřebných bakterií. A pokud chcete, aby těmto bakteriím bylo ve vašich střevech dobře, rozhodně se nezacpávejte pečivem! Naopak, čím více vařené i čerstvé zeleniny a ovoce, tím lépe! Nestačí pár kroužků papriky na kraji talíře :-). Bakterie potřebují baštit a vlákninu ze zeleniny milují.

Dále při dostatku vitaminů a minerálů mnohdy alergici registrují mírnější alergické reakce. Když tělu začnou dodávat správné množství živin, především vitamin D, vitamin C, ale také B komplex. Vitamin C například pomáhá s detoxikací histaminu, který tělo produkuje při alergické reakci a vitaminy skupiny B se celkově podílí na detoxikaci (methylace).

Dále pomáhá vypustit ze stravy zralé sýry, uzeniny, sušené maso apod., které obsahují vyšší množství histaminu. Jinými slovy, proč tělu ještě přidávat histamin, když už ho máme dost z případných alergických reakcí.

Antibiotika jsou schopna zničit zdravou mikroflóru ve střevech, a tím oslabit celý organismus, tedy i náchylnost k alergickým reakcím. Pokud je antibiotik třeba, automaticky si kupte doplňky, které souběžně doplní vhodné bakterie a vlákninu a soustřeďte se na správnou stravu, minimalizujte obiloviny, případně i mléčné výrobky a navyšte vařenou zeleninu.

V neposlední řadě chemikálie v potravě (pesticidy), v produktech (kosmetika/čistící prostředky), ale i kouření, zplodiny z aut...to vše může v těle způsobovat záněty. Zkuste se podívat do koupelny, zdali potřebujete všechny výrobky, které tam máte, můžete zkusit nějaké změny i v kuchyni a při praní. Zplodinám v ovzduší se nevyhnete, ale můžete se lépe stravovat a doplňovat vitaminy tak, aby tělo mělo dostatek pro čistění a likvidaci daných látek. Kuřáci by měli zobat alespoň céčko jako lentilky!

Celkově pokulhávající methylace (detoxikační proces) je často předzvěstí různých potíží. Methylace probíhá v každé buňce našeho těla a je to proces, při kterém se tělo zbavuje histaminu. Jak už jsme psali, je k tomu třeba živin, jako třeba vitaminu C, a pak celkový proces methylace může fungovat. K tomu je třeba komplex živin, především kyselina listová a další vitaminy skupiny B. Jistě jste si všimli, že těhotným ženám se doporučuje kyselina listová, aby se předcházelo vadám při narození. Kyselina listová hraje klíčovou roli v methylaci spolu s dalšími vitamíny. Je poměrně rozumné toto řešit i mimo těhotenství, protože pokulhávající methylace je cesta k úbytku energie a v horším případě zdravotním potížím.

 

 

Pin It on Pinterest

Share This

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NOVINEK.
BUDETE JE MILOVAT!

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách