Mnozí si myslí, že je přirozené s věkem ztrácet vitalitu, mít horší tlak, vyšší váhu a menší pohyblivost. To jsou ale představy založené na tom, co často vidíme, nikoli na pravdě. Stárneme rychleji, než je nutné a tloustneme s věkem jen proto, že jíme nevhodné jídlo, jsme často ve stresu, špatně spíme, nepohybujeme se a příliš často bereme všemožné léky oslabující naši přirozenou schopnost hojení a obnovy.

Lidské tělo může být v super kondici i v sedmdesáti, ale musí dostávat, co potřebuje. Když tělo „vyčistíme“ a v tomto stavu ho udržujeme, funguje jak hodinky.

Co znamená mít “čisté“ tělo:

  1. Čistou dietu, která tělo nezatěžuje, dodává dostatek živin pro správu, tvorbu energie, hojení a obnovu.
  2. Eliminace stresu – jsou samozřejmě složité životní situace, kdy se stresu nevyhneme, ale stres, že něco nestíháme, ten můžeme vyřešit v hlavě.
  3. Eliminace toxických látek: kosmetika a hygienické přípravky, nikotin, alkohol, petrochemikálie, léky (ibalgin, aspirin, antibiotika, hormonální pilulky), těžké kovy… Některým toxinům se nemůžeme zcela vyhnout, proto bychom měly jíst stravu bohatou na ovoce a kořennou zeleninu, které jsou bohaté na antioxidanty regulující detoxikaci v těle. Pokud nejíme ovoce a zeleninu s každým jídlem, je moudré klíčové živiny doplňovat.
  4. Pohyb – potřebujeme rozpumpovat srdce, aby bylo fit a také posilovat svaly, aby nám držely klouby a celou kostru, která bolí, když je oslabená. Neodkládejte to, začněte dnes…rychlá chůze, běh, cvičení, kolo, cokoliv, ale hýbejte se.

Suroviny nejvíc bohaté na antioxidanty: švestky, borůvky, maliny, ostružiny, jahody, meloun, citrusy, hroznové víno červené, kapusta, špenát, avokádo, červené papriky, brokolice, květák, zelí.

Doporučené suroviny pro náš jídelníček:

  • luštěniny, quinoa, sója (fermentovaná forma), brambory, bataty, ovesné vločky, celozrnná rýže, kvalitní těstoviny, rostlinná mléka
  • vajíčka, olejnaté ryby (losos, makrela..) kvalitní maso, cheddar sýr (mléko a sladké jogurty co nejméně), máslo (v rozumném množství)
  • pečivo, když už, tak celozrnné, ne jen do hněda obarvené a spíše méně než více, pizza, buchty, koláče apod., nám nedělají dobře. Navíc se pečivem zaplácneme a nejíme pak ostatní suroviny, které opravdu potřebujeme.
  • ovoce a zelenina obzvlášť kořenová – s každým jídlem!
  • ořechy/semena, rostlinné oleje, bylinky, ovocné čaje, zelený čaj, rooibos, med, kakao/kvalitní tmavá čokoláda

Zdenka@pravaja

 

Pin It on Pinterest

Share This