Tyto malé továrny na energii jsou pro nás klíčové z hlediska metabolismu (přeměny jídla na energii), a to, jak se jim daří, udává tempo nejen naší energii, ale celkovému zdraví! Pokud jim je v našem těle dobře, odměňují nás vitalitou a bezproblémovým stárnutím.  Mitochondrie s věkem degradují působením volných radikálů z výfuků, trávení, kouření, chemikálií, a tím nám ubývá nejen energie, ale vzniká i riziko civilizačních chorob (neurodegenerativní nemoc Alzheimer je například spojována s nefunkčností mitochondrií). Čím více se Vám bude dařit o sebe pečovat, tím větší šanci máte cítit se skvěle a v pozdějších fázích života.

Zde jsou 3 oblasti, na které se zaměřit.

1.Mitochondrie potřebují kvalitní palivo, milují tuky ve formě olejů – zdravé tuky z ryb, semínek, vajíček apod., nezbytně potřebují živiny, které jsou hojně v zelenině. Co jim dělá velmi dobře, je občasný půst, díky němuž se mohou zbavit veškerého odpadu. Můžete zkusit jeden den v týdnu úplný půst, nebo alespoň půldenní, který musí navazovat na noc. Tedy přestanete jíst večer a až do poledne druhého dne nic nejíte. 

2. Spánek je další klíčový faktor. Mitochondrie potřebují regenerovat, minimálně 7 hodin spánku denně. Pod touto mezí je prokázána zhoršená funkce mitochondrií, což asi všichni vnímáme, když se špatně vyspíme. Pokud je to ale trvalý stav, tak je to pro nás skutečným rizikem. A pak pohyb, nikoli hodinový běh či desítky km ve vodě, naopak krátké a intenzivní tréninky jako třeba HIT či crossfit vedou ke zvýšené tvorbě mitochondrií v těle. To je skvělá zpráva pro ty, kteří nechtějí běhat desítky kilometrů :-). Všeobecně lze říci, že příliš dlouhé tréninky vedou spíše k utlumení mitochondrií.

3. Poslední velmi důležitá oblast, která podporuje ochranu mitochondrií a vlastně i naši duševní pohodu je eliminace stresu. Poslední výzkumy indikují, že i snížení frekvence “napojení” na techniku, by mohlo hrát určitou roli. Mitochondrie potřebují slunce, náš svět se ale více a více točí za zdmi a v neustálém obklopení technikou. Máme pořád v ruce nebo poblíž sebe mobil, večer si jej dáváme na noční stolek, někteří usínají i s počítačem u postele atd. Odborníci se začínají obávat, že všechna ta elektřina/signály kolem nás může nějak ovlivňovat náš přirozený systém. Zkuste alespoň přes noc nechat mobil i počítač v jiném pokoji nebo minimálně dva metry od postele. 

Zdenka @pravaja

Pin It on Pinterest

Share This

můj rituál...
ODBĚR MAGAZÍNU A NOVINEK PRAVÁJÁ

Souhlasím s odběrem zpráv, a tím potvrzuji, že jsem informován o následujícím:

1. Vaše emailová adresa bude použita pro rozesílání obchodních zpráv vztahujících se výlučně k produktům a službám značky PRAVÁJÁ (Optimalvit s.r.o.) a nekomerčním zajímavostem z oblasti péče o zdraví a krásu, které publikujeme na blogu, FB a I značky PRAVÁJÁ.

2. Vaše osobní údaje budou spravovány pouze námi a našimi partnery (IT specialisti), kteří spravují naše počítačové systémy a emailové platformy jako je Mailchimp.com v minimálně nutném rozsahu.

3. Máte právo odběr novinek kdykoliv zrušit, a to běžným způsobem kliknutím na odkaz „zrušení odběru“ na konci každé zprávy, kterou vám zašleme.

4. Vaše osobní data budeme spravovat pouze do té doby, nežli souhlas zrušíte, nebo dokud neuplyne doba určená zákonem.

Další informace naleznete v Obchodních Podmínkách

Poraďte se s expertem